• Ustawowy obowiązek przystąpienia do egzaminu zawodowego!

Uczeń technikum otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli:
        - uzyskał w wyniku klasyfikacji rocznej ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych pozytywne roczne oceny klasyfikacyjne,
        - przystąpił do egzaminu zawodowego, jeżeli egzamin ten był przeprowadzany w danej klasie, z zastrzeżeniem:

uczeń technikum:

Rada pedagogiczna, uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia technikum, może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który spełnił warunki: ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych otrzymał roczne pozytywne oceny klasyfikacyjne, ale z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu zawodowego w terminie głównym i w terminie dodatkowym; decyzja rady pedagogicznej jest ostateczna; a uczeń przystępuje do egzaminu zawodowego w możliwie najbliższym terminie głównym przeprowadzania tego egzaminu.

uczeń branżowej szkoły I stopnia:

Warunkiem ukończenia przez ucznia branżowej szkoły I stopnia jest uzyskanie w wyniku klasyfikacji końcowej ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych pozytywnych końcowych ocen klasyfikacyjnych oraz jest obowiązek przystąpienia ucznia do egzaminu zawodowego.

Opracowane na podstawie Dz. U. 1991 Nr 95 poz. 425