• Konkurs "Segregacja na piątkę" rozstrzygnięty!
    • Konkurs "Segregacja na piątkę" rozstrzygnięty!

    • W dniach od 8 do 10.04.2021r. odbył się zdalny konkurs „Segregacja na piątkę”. Udział w nim zgłosiło 51 osób. Do składającego się z 32 pytań testu, przystąpiło 38 osób. 

     Komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli organizatorów wydarzenia (Zespół Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku) wyłoniła laureatów:

     Kategoria I (uczniowie Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku i wychowankowie  Internatu Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku):

     I miejsce:

     Marek Romanowski uczeń kl. IITŻ i wychowanek internatu - 90,6%  (29/32)

     II miejsce:

     Amelia Grabowik uczennica kl. IIHa - 87,5 % (28/32)

     III miejsce:

     Julia Wołyniec uczennica kl.  IHa - 87,5 % (28/32)

      

     Kategoria II (mieszkańcy Ełku):

     I miejsce:

     Antonina Kaczmarczyk uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 w Ełku (kl. VIIb) - 90,6% (29/32)

     II miejsce:

     Piotr Grochowski uczeń  Zespołu Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku (kl. IIIR) - 87,5% (28/32)

     III miejsce:

     Julita  Kowaluk uczennica  I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Ełku (kl. Ia) - 78,1% (25/32)

      

     GRATULUJEMY!

     Dyplomy i nagrody laureatów Kategorii I zostaną przekazane ich wychowawcom (odbiór najpóźniej podczas zakończenia roku szkolnego).

     Laureaci Kategorii II swoje dyplomy i nagrody mogą odbierać w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku (sekretariat) od 19.04.2021r.

     Dziękujemy Urzędowi Miasta Ełk za ufundowanie nagród.

     Alicja Tracichleb-Salik

   • IMPERIUM WCALE NIE RZYMSKIE - tworzyMY!
    • IMPERIUM WCALE NIE RZYMSKIE - tworzyMY!

    • Oto nasze prototypy ,,niezatapialnych" breloków, jest  to drugi produkt jaki tworzy nasza firma Imperium Wcale Nie Rzymskie.

     W tym poście chcielibyśmy podziękować osobom, które dostarczyły nam korki od wina. W szczególności dziękujemy CG Cable, firmie, która zaopatrzyła nas w kable - bez nich nasze breloki by nie powstały. Jesteśmy bardzo wdzięczni.

     Pierwsze prototypy podstawek z korków od wina - to jeden z produktów, jakiego tworzeniem zajmuje się nasza firma Imperium Wcale Nie Rzymskie.

     Dziękujemy wszystkim osobom, które dostarczyły nam nasz ,,surowiec" w postaci korków, a przede wszystkim firmie Stowarzyszenie "Euroregion Niemen" która przysłała nam ich ogromną ilość.

     Dziękujemy również naszemu zespołowi za kreatywność, wytrwałość i sumienność w tworzeniu breloków i podstawek.

     Jakub Zajkowski

   • 12 kwietnia to DZIEŃ CZEKOLADY
    • 12 kwietnia to DZIEŃ CZEKOLADY

    • W tym tygodniu pracujemy intensywnie nad informacjami i przepisami zawierającymi ten przepyszny cud natury. Zaglądajcie na stronę szkoły i na naszego bloga: CIEKAWSKIE BABECZKI

     Czekolada kojarzy się większości z nas tylko z pustymi kaloriami. Przez ten tydzień postaramy się udowodnić, że wykazuje również właściwości zdrowotne i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Cukiernicy przestawią dowody w postaci przepisów na desery i dekorację z czekolady.

     Małgorzata Włodarczyk

    • Kulinarno-fotograficzny konkurs na WIELKANOCNĄ POTRAWĘ Z JAJEK

    • Sporządź w święta pyszne jajka faszerowane, podziel się pomysłem na ich wykonanie, wykonaj krótki opis potrawy i wraz ze zdjęciami prześlij go do 11 kwietnia 2021r. na adres: konkusryzs6elk@wp.plSzczegółowe informacje w regulaminie. 

     Nagrody czekają!!! 

     Zapraszamy do udziału!!!

   • KONKURS "WIRTUALNE SPOTKANIA Z MOIM ZAWODEM"
    • KONKURS "WIRTUALNE SPOTKANIA Z MOIM ZAWODEM"

    • Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych powiatu ełckiego, uczestniczących w projekcie „Warmia i Mazury Doradztwem Zawodowym Stoi” do udziału w konkursie „Wirtualne spotkanie z moim zawodem”. Czas trwania postępowania konkursowego: 19 marca-30 kwietnia 2021r. Termin zgłoszenia udziału w konkursie upływa z dniem 7 kwietnia 2021r.

     Organizatorami konkursu „Wirtualne spotkanie z moim zawodem” są doradcy konsultanci powiatu ełckiego w ramach projektu „WARMIA I MAZURY DORADZTWEM ZAWODOWYM STOI”.

     Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest wykonanie krótkiego filmu wideo prezentującego zawód, w którym uczeń odbywa naukę w danej szkole. Tematyka pracy powinna obejmować:

     • autoprezentację ucznia/uczennicy
     • prezentację szkoły
     • prezentację zawodu w środowisku szkolnym lub u pracodawcy

     Celem konkursu jest:

     1. Promocja kształcenia zawodowego oraz przybliżenie specyfiki nauki w zawodach szkolnictwa branżowego w szkołach i placówkach powiatu ełckiego,
     2. Doskonalenie umiejętności samodzielnego pozyskiwania informacji na temat ścieżek edukacyjnych, zawodowych oraz rynku pracy z wykorzystaniem narzędzi i zasobów cyfrowych,
     3. Rozbudzanie kreatywności wśród młodzieży,
     4. Zachęcanie uczestników konkursu do aktywności twórczej oraz promowania szkoły w środowisku lokalnym.
     5. Inspirowanie uczniów do świadomego planowania swojej przyszłości zawodowej.

     Liczymy na zainteresowanie i zaangażowanie Dla zwycięzców konkursu przewidziano nagrody rzeczowe i dyplomy

     Projekt Warmia i Mazury doradztwem zawodowym stoi!

     doradcy konsultanci: Teresa Garlicka; Jolanta Grędzińska-Kosiorek, Ełk, 19 marca 2021r.

      

   • Dyrektor szkoły - Sylwester Chyliński testuje nową stronę internetową...
    • TESTUJEMY NOWĄ STRONĘ INTERNETOWĄ

    • Od kilku tygodni trwają prace nad budową strony internetowej naszej szkoły. Odświeżony design, kolorystyka i nawigacja - to zalety nowego wizerunku. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi podstronami, zakładkami i galerią zdjęć. Adres strony:  https://zs6-elk.edupage.org/

     Strona internetowa to wizytówka szkoły, która powinna być nowoczesna i przyjazna dla użytkownika. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie najważniejszych informacji nt. funkcjonowania Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku. Dzisiaj przejrzystość i użyteczność nowej strony internetowej testował Sylwester Chyliński, dyrektor szkoły.

     Prace nad nową witryną internetową są w toku, a termin ich zakończenia planowany jest na koniec marca 2021 roku.

     A. Szlejter

     P. S. Zapraszamy również na deser i kawę... w albumie fotograficznym naszej galerii zdjęć!

    • KONKURS "SEGREGACJA NA PIĄTKĘ"

    • Zespół Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku i Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku zapraszają do udziału w konkursie “Segregacja na piątkę”. Konkurs odbędzie się zdalnie za pomocą aplikacji Testportal.

     Aby wziąć w nim udział należy do 07.04.2021 wypełnić “Kartę zgłoszeniową” dostępną pod linkiem:

     karta zgłoszeniowa do konkursu "Segregacja na piątkę"

     W dniu 08.04.2021 do godz. 15.00 na pocztę elektroniczną wszystkich uczestników prześlemy link do testu konkursowego.

     Konkurs skierowany jest do:

     - uczniów Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku i wychowanków Internatu Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku (kategoria I),

     - mieszkańców Ełku (kategoria II).

     Zachęcamy do zaglądania na strony FB:

     • szkoły:

     strona FB ZS6 w Ełku

     • Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku:

     strona FB CEE w Ełku

     • Jesteśmy EKO:

     strona FB Internatu ZS6 w Ełku

     W umieszczanych na ww. stronach postach oznaczonych hasztagiem #AkcjaNowaSegregacjaEłk znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań dotyczących nowych zasad segregacji odpadów. W kwietniu będziesz miał okazję sprawdzić swoją wiedzę - zaprosimy Cię do udziału w zdalnym konkursie ,,Segregacja na piątkę”.

     Cele konkursu to:

     · propagowanie wiedzy na temat segregacji odpadów,

     · poznawanie zasad zgodnych ze zrównoważonym rozwojem oraz stosowanie ich w życiu codziennym,

     · kształtowanie świadomości ekologicznej,

     · korelacja międzyprzedmiotowa,

     · propagowanie zdrowego i ekologicznego stylu życia,

     · poszerzenie świadomości ekologicznej społeczności lokalnej.

     Zapraszamy do zdobywania wiedzy i udziału w konkursie.

     #AkcjaNowaSegregacjaEłk

     #ZespółSzkółnr6imMaciejaRatajawEłku

     #CentrumEdukacjiEkologicznej

     #InternatZespołuSzkółnr6wEłku

     Alicja Tracichleb-Salik

   • WIOSNA! WIOSNA! ACH, TO TY!
    • WIOSNA! WIOSNA! ACH, TO TY!

    • Wszyscy czekaliśmy na ten dzień.  W sobotę (20.03), o godzinie 10:37 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Nastąpiło to w momencie, gdy Słońce znalazło się w punkcie równonocny wiosennej. Dlaczego dzień zrównał się z nocą kilka dni przed początkiem astronomicznej wiosny - mającej miejsce w sobotę 20 marca - czyli dzień wcześniej niż wypada początek kalendarzowej, którą świętujemy zawsze 21 marca? To skomplikowane…

     Zrównanie dnia z nocą

     Nie w pierwszy dzień astronomicznej wiosny, lecz kilka dni wcześniej, dzień i noc zrównały się ze sobą. Promienie słoneczne, wchodzące w atmosferę, ulegają ugięciu, przez co Słońce podczas wschodu lub zachodu widzimy zdeformowane. Zjawisko to nazywane jest refrakcją astronomiczną. Na jego skutek, gdy nasza dzienna gwiazda znajduje się nisko nad horyzontem, jest widoczna nieco dłużej. Te dodatkowe 2-3 minuty wystarczą, aby równonoc nadeszła o kilka dni wcześniej. Zrównanie dnia z nocą nastąpiło już w czwartek (18.03). Dzień trwał wówczas od 12 godzin na północy do 12 godzin 1 minuty na południu kraju. Z kolei noc z czwartku na piątek (18/19.03) była o 4 minuty krótsza od dnia.

     Dlaczego jednak do 24 godzin brakuje kilku minut? Ponieważ noc z czwartku na piątek (18/19.03) była krótsza od czwartkowego (18.03) dnia, zaś piątkowy (19.03) dzień był dłuży od kolejnej nocy. Dzięki temu biorąc pod uwagę ubiegłą dobę, tych brakujących kilka minut przeszło na rzecz piątkowego (19.03) dnia.

     Tym razem dzień zaczął był dłuższy od nocy przed równonocą wiosenną, jednak pół roku temu było odwrotnie. Wówczas noc zaczęła być dłuższa nie od dnia 23 września, a więc w pierwszy dzień astronomicznej jesieni, lecz dopiero 26 września, czyli 3 dni później. Nie są to duże różnice, ale jednak na tle całego roku dzień trwa nieco dłużej od nocy.

     Wiosna przyszła o dzień za wcześnie?

     W przyrodzie nic nie stoi w miejscu. Ziemia obraca się wokół własnej osi, obiega Słońce, które z kolei również wykonuje ruch wirowy i obiega środek Drogi Mlecznej. Dzięki tym zmianom mamy dzień i noc oraz pory roku.

     Od 2012 roku początek kalendarzowej wiosny nie pokrywa się już z jej astronomicznym początkiem. Oznacza to, że Marzannę topić będziemy zgodnie z kalendarzem w niedzielę 21 marca, zaś oficjalnie witamy wiosnę 20 marca. 

     oprac. A. Szlejter

     Źródło: https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2021-03-20/zrownanie-dnia-z-noca-przedwczoraj-poczatek-wiosny-dzisiaj-a-topienie-marzanny-jutro-skad-ta-rozbieznosc/

   • AKTYWNA TABLICA 2020
    • AKTYWNA TABLICA 2020

    • Sprzęt zakupiony w ramach rządowego programu AKTYWNA TABLICA 2020 na potrzeby Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku: 1 X MONITOR INTERAKTYWNY AVTEK 65”; 1 X MONITOR INTERAKTYWNY AVTEK 75”; 6 X laptopy.

   • KAŻDY MA JAKIŚ TALENT
    • KAŻDY MA JAKIŚ TALENT

    • Lekcje w-fu dotyczą nie tylko wyposażenia w niezbędną wiedzę, wzmacniania ciała czy kształtowania postaw prozdrowotnych. Czasem skupiamy się również na rozwijaniu uzdolnień uczniów, wspieraniu ich pasji i zainteresowań. Czy zastanawiacie się czasem co robi młodzież naszej szkoły w ramach zdalnych lekcji wychowania fizycznego? Jeśli tak, to chciałabym pokazać Wam mały wycinek twórczości moich uczniów i wychowanków. Każdy ma jakiś talent, trzeba go tylko odkryć.

     Jedno z zadań zleconym moim uczniom na lekcjach zdalnych polegało na zademonstrowaniu wybranej aktywności fizycznej, która sprawia im przyjemność. Przeglądając prace uczniów byłam pod ogromnym wrażeniem tych pasji, a czasem także umiejętności posługiwania się technologią informacyjną w tworzeniu filmów. Powstało z tego coś ciekawego :).  W każdym z przedstawionych w artykule nagrań obecny jest ruch. Nie jest ważne, czy jest to rekreacyjna jazda rowerem, spacer promenadą, jazda konna czy też  żonglerka kijem (forma tańca ognia), która wymaga wypracowania płynności ruchów, sporej dawki koordynacji wzrokowo- ruchowej oraz zręczności rąk. Lekcje w-fu uczą również nas – nauczycieli. Uczą tego, abyśmy nie zapominali, że każdy uczeń ma ogromne predyspozycje. Czasem wychowanek jest ich świadomy, a czasem musimy te zdolności po prostu z niego wydobyć :)

     Ewelina Zajkowska

   • RUCH TO ZDROWIE
    • RUCH TO ZDROWIE

    • Praca nad harmonijnym rozwojem psychofizycznym stanowi ważny aspekt życia każdego młodego człowieka, bowiem  RUCH może zastąpić wszystkie lekarstwa, ale żadne lekarstwo nie jest w stanie zastąpić ruchu.

     Aktywność ruchowa jest dla człowieka naturalną biologiczną potrzebą, a zdrowie stanowi wartość najwyższą, o czym wiedzą nasi wychowankowie, bez względu na to czy w-f odbywa się w szkole, czy poza nią. W dobie technologii, kiedy oderwanie się od monitorów nabiera nowego znaczenia, zapewnienie minimalnej, niezbędnej dziennej dawki ruchu dla naszych wychowanków nie stanowi problemu. Trzeba tylko chęci, aby ruszyć po zdrowie. Cieszy nas kiedy nasi podopieczni  pamiętają o tym i mimo wszystko aktywnie uczestniczą w lekcjach w-f online, czego dowodem jest chociażby nagranie treningu jednej z uczennic...

     Ewelina Zajkowska