• Kiermasz bożonarodzeniowy
    • Kiermasz bożonarodzeniowy

    • W sobotę, 4 grudnia 2021 roku nasza firma Art&Eco Friendly będzie brała  udział w Jarmarku Świątecznym organizowanym przez Urząd Miasta w Ełku. Podczas jarmarku zaprezentujemy Wam nasze produkty.  Będą to ozdoby świąteczne stworzone z korków po winie, miedzianego drutu i nie tylko. Dla chętnych będzie możliwość kupna takiego upominku, który może okazać się wspaniałym uzupełnieniem świątecznych dekoracji jak również  dobrym upominkiem na zbliżające się Mikołajki. Serdecznie wszystkich zapraszamy na Jarmark Świąteczny, który odbędzie się 4 grudnia 2021 r. przy Ełckim Centrum Kultury ( ECK ) w godzinach od 10 do 16.

     Zarząd Firmy

     Art&Eco Friendly

   • !KONKURS! "Poznaj swoje prawa w pracy"
    • !KONKURS! "Poznaj swoje prawa w pracy"

    • W dniu 25.11.2021r.  zapraszamy chętnych uczniów do wzięcia udziału w szkolnym etapie ogólnopolskiego konkursu "Poznaj swoje prawa w pracy".  Spotkanie rozpocznie się o godz. 8.50 w stołówce szkolnej, a konkurs  o godz. 9.00.

     U. Mikłosz

   • Warsztaty kulinarne w Moonsfera restaurant
    • Warsztaty kulinarne w Moonsfera restaurant

    • Uczniowie z klasy 3Tż i 2Bk uczestniczą dziś w warsztatach kulinarnych, prowadzonych przez szefa Jarosława Uścińskiego Moonsfera restaurant w Warszawie. Głównym bohaterem warsztatów jest karp a udział w nich jest nagrodą za pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Promocji Ryb "Pan Karp"

     Anna Korzeń

   • I miejsce w konkursie "Pan Karp"
    • I miejsce w konkursie "Pan Karp"

    • Z ogromną przyjemnością informujemy, że Julia Ślużyńska i Marek Romanowski z klasy 3TŻ zajęli I miejsce w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Promocji Ryb "Pan Karp", a sfinansowanym przez Fundusz Promocji Ryb. Uczniowie przygotowali dwie potrawy sashimi z karpia i roladki z karpia.

     Niedawno w związku z konkursem w szkole odbyły się warsztaty kulinarne z szefem Michałem Prokuskim, w trakcie których wyłoniono najlepsze potrawy, które trafią do pracy konkursowej. Jak widać był to słuszny wybór, gdyż okazały się one potrawami zwycięskimi. W ramach nagrody uczniowie całej klasy 24.11.2021 r. wezmą udział w warsztatach kulinarnych organizowanych w Warszawie z Jarosławem Uścińskim, Szefem kuchni i właścicielem restauracji MOONSFERA oraz OLKUSKA7, prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, menadżerem Reprezentacji Polski Kucharzy Profesjonalnych.

     Sukces zawdzięczamy m.in. prezesowi Gospodarstwa Rybackiego w Ełku p. Grzegorzowi Buraczewskiemu i  wiceprezes p. Annie Szostek, którzy ufundowali nam karpia  i p. Katarzynie Grygo, która zgłosiła naszą szkołę do konkursu.

     Anna Korzeń

   • Wyróżnienie uczniów w ogólnopolskim konkursie kulinarnym
    • Wyróżnienie uczniów w ogólnopolskim konkursie kulinarnym

    • W sobotę 20.11.2021r., uczniowie naszej szkoły - Julia Ślużyńska i Marek Romanowski  z klasy 3TŻ zdobyli wyróżnienie w prestiżowym ogólnopolskim konkursie dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

     Uczniowie sporządzili „Pierś kaczki sous vide z aksamitnym purée z fasoli  i gorgonzoli, sosem wiśniowym, pietruszkowym majonezem, czarną soczewicą i pudrem z andrutów kaliskich”. Do konkursu przygotowywała ich Anna Korzeń. 

     A. Korzeń

   • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
    • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

    • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada - 18.11.2021 r. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Wyzwanie podjęło aż 150 tysięcy osób. Akcja ta w kolejnych latach objęła wszystkie stany i następne tysiące palaczy. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.

     Z okazji tego święta Zespół Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku oraz Bursa Szkolna w Ełku zapraszają uczniów ZS 6 w Ełku i wychowanków  Internatu ZS 6 w Ełku oraz Bursy Szkolnej w Ełku do udziału w II edycji zdalnego ,,Quizu wiedzy o szkodliwości palenia papierosów”.

     Konkurs odbędzie się za pomocą aplikacji Testportal. Aby wziąć w nim udział należy do 22.11.2021 r., do godz. 15.00 wypełnić “Kartę zgłoszeniową” dostępną pod linkiem: https://forms.gle/S4p9yfFdwMgz6UAaA

     W dniu  23.11.2021 r. do godz. 8.00 na pocztę elektroniczną wszystkich uczestników zostanie przesłany jednorazowy link do testu konkursowego. Należy go rozwiązać 23.11.2021 r.  do godz. 22.00.

     Wśród uczestników konkursu komisja wyłoni osoby z największą liczbą punktów uzyskanych podczas quizu. Przewidziane są dodatkowe punkty za czas w jakim uczestnik rozwiązał test oraz punkty ujemne za nie postępowanie wg zasady fair play.

     Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy (trzy pierwsze miejsca). Organizatorzy konkursu dopuszczają też przyznanie miejsc ex aequo. Fundatorami nagród są m.in. Urząd Miasta Ełku i Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

     A. Tracichleb-Salik

   • Art&Eco Friendly
    • Art&Eco Friendly

    • Chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć się z naszą firmą Art&Eco Friendly. W ramach projektu ,,Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo" powstała nasza firma, która zajmuje się  produkcją biżuterii ze sztućców i żywicy epoksydowej oraz miedzianego drutu.

     Aby nasze wyroby były wyjątkowe potrzebujemy Waszej pomocy. Kierujemy  do was prośbę, aby osoby, które posiadają nadmiar koralików (nie ważne jakiej grubości czy wielkości ), części starych nikomu niepotrzebnych zegarków, stare klucze od mebli -  przyniosły je do szkoły i przekazały pani Urszuli Mikłosz.

     Zespół Art&Eco Friendly serdecznie dziękuje za okazaną dotychczas pomoc naszym koleżankom i kolegom oraz nauczycielom.

     Wkrótce Mikołajki, a nasze wyroby mogą być wyjątkowym prezentem. Możemy dla Was, na indywidualne zamówienie przygotować biżuterię, breloki do kluczy, pamiątkowe figurki.  Kontaktować z nami możecie się przez p. Urszulę Mikłosz.

     Z wyrazami szacunku,

      Zarząd Firmy

     Art&Eco Friendly

   • Warsztaty kulinarne z karpiem w roli głównej
    • Warsztaty kulinarne z karpiem w roli głównej

    • W piątek, 12.11.2021r., uczniowie Zespołu Szkół nr 6 w Ełku uczestniczyli w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez absolwenta naszej szkoły, obecnie długoletniego szefa kuchni - Michała Prokuskiego. Bohaterem warsztatów był karp pochodzący z Gospodarstwa Rybackiego w Ełku. Ten właśnie karp ma  wyjątkowe walory smakowe i zdrowotne, ze względu na warunki, w jakich jest hodowany, a dokładnie czystą wodę, naturalny pokarm i dokarmianie zbożem.  

     Warsztaty odbyły się w ramach promocji potraw z karpia w związku z udziałem uczniów naszej szkoły w „Ogólnopolskim Karpiowym Konkursie Kulinarnym”, do którego zgłosiła nas p. Katarzyna Grygo z Gospodarstwa Rybackiego w Ełku.

     W trakcie zajęć uczniowie sporządzili pod okiem szefa kuchni Michała Prokuskiego zupę rybną, roladki pieczone z karpia w towarzystwie pesto z natki pietruszki i kolendry, bitej śmietanki z chrzanem i chipsów z marchewki, oraz sashimi z karpia i wołowiny z musem z kalafiora i gorgonzoli, zielonym bobem, mieszanką sałat z sosem winegret.

     Serdecznie dziękujemy prezesowi Gospodarstwa Rybackiego w Ełku - Grzegorzowi Buraczewskiemu i  wiceprezes Annie Szostek za ufundowanie karpi, z których powstały te smaczne potrawy, p. Katarzynie Grygo za zgłoszenie naszej szkoły do konkursu, a szefowi Michałowi Prokuskiemu za dzielenie się fachową wiedzą kulinarną.

     Anna Korzeń

   • Stop dla przemocy
    • Stop dla przemocy

    • Nasza szkoła włączyła się w ogólnoświatową kampanię „Pomarańczowej wstążki” pod hasłem „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Jej zasadniczym celem jest zwiększenie społecznego zaangażowania w przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci.

     Małgorzata Włodarczyk

   • Twój Startup - Twoja przyszłość
    • Twój Startup - Twoja przyszłość

    • Park Naukowo-Technologiczny w Ełku ogłosił konkurs: "Twój Startup - Twoja przyszłość". Wystarczy złożyć pomysł na aplikację mobilną o dowolnej tematyce - model przedstawiony w formie opisowej oraz prezentacji graficznej modelu aplikacji mobilnej (jako załącznik do formularza zgłoszeniowego), np. przy wykorzystaniu prezentacji ppt, ogólnodostępnych darmowych narzędzi do tworzenia mockupów/aplikacji lub innej dowolnej techniki graficznej.

     Konkurs kierowany jest do uczniów ełckich szkół średnich w wieku 18+. Organizatorem konkursu jest Park Naukowo-Technologiczny w Ełku.

     NIE są WYMAGANE UMIEJĘTNOŚCI PROGRAMISTYCZNE, a jedynie dużA dawkA kreatywności i zainteresowań w obszarze aplikacji mobilnych. Pomysły będą oceniane pod względem innowacyjności, kreatywności i użyteczności. 

     Atrakcyjne nagrody pieniężne dla 3 najlepszych zespołów: 5 000 zł, 3 000 zł i 2 000 zł.

     Link do postu na FB: https://www.facebook.com/technopark.elk/videos/307146677686397

     Niezbędne informacje na stronie www PNT (regulamin+formularz aplikacyjny): http://technopark.elk.pl/2021/11/12/twoj-startup-twoja-przyszlosc/

   • Szlachetna paczka 2021
    • Szlachetna paczka 2021

    • Szlachetna Paczka 2021. Po raz kolejny pragniemy wziąć udział w Szlachetnej Paczce. Wybraliśmy już rodzinę, której w tym roku chcemy pomóc jako społeczność szkolna.

     Poprzednie lata uświadomiły nam, że czas poświęcony na Paczkę jest wartościowy, efektywny i daje nam wszystkim wiele radości i satysfakcji. Ponadto nasza praca i wysiłek sprawiają, że wybrane przez nas osoby uśmiechają się niejednokrotnie pierwszy raz od dłuższego czasu. Już w tym tygodniu zaczynamy działać i ruszamy ze zbiórką darów. Jak co roku liczymy na Waszą szczodrość i otwarte serca! Poniżej zamieszczamy opis rodziny, którą w tym roku objęliśmy opieką: https://liblink.pl/4gxdGi0zKM

     Katarzyna Grzymkowska

   • Szkoła do Hymnu
    • Szkoła do Hymnu

    • 10 listopada 2021r. nasza szkoła stanęła do Hymnu, upamiętniając w ten sposób 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

     M. Włodarczyk

   • ZS6 w Biegu Niepodległości
    • ZS6 w Biegu Niepodległości

    • Po raz kolejny, od 14 lat, 11 listopada w naszym mieście, punktualnie o godz. 11.11 ruszył Bieg Niepodległości. Start i meta zlokalizowane były przy Urzędzie Miejskiego Ratusza. Uczestnicy pokonali 3 pętle po 1111m na wyznaczonej trasie czyli dystans 3333m.

     Na starcie stawili się licznie przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, od dzieci z rodzicami począwszy poprzez młodzież, na seniorach skończywszy. Wszystkich połączyło jedno, chęć świętowania kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości na sportowo. Uczestników na trasie wspierało liczne grono kibiców, a naszych uczniów dodatkowo nauczyciele wychowania fizycznego biegnący razem z naszymi „Orłami”.

     Podczas tegorocznego Biegu Niepodległości naszą szkołę godnie reprezentowali następujący uczniowie: Magdalena Grajewska, Weronika Zawistowska, Jakub Jagiełło, Oliwia Pachucka, Izabela Kwapisz, Miłosz Wojciechowski, Mateusz Bugieda, Marek Romanowski oraz Gabriela Maziukiewicz czyli 9 uczniów i 2 nauczycielki w sumie „Wspaniała Jedenastka". Cała impreza zakończyła się wręczeniem pamiątkowych dyplomów i ciepłym posiłkiem. Takie inicjatywy to doskonały sposób na propagowanie zdrowego stylu życia, popularyzowanie biegania jako ciekawej formy spędzania czasu wolnego oraz kształtowanie właściwych postaw patriotycznych zwłaszcza u uczestników młodego pokolenia. Gratulujemy reprezentacji naszej szkoły udziału w tej pięknej inicjatywie!

     Julita Malewska

   • Szkolna wycieczka
    • Szkolna wycieczka

    • Wczoraj, 10 listopada 2021r., uczniowie naszej szkoły spędzili miło czas w stolicy. Odwiedziliśmy między innymi warszawski Ogród Zoologiczny i Centrum Nauki Kopernik.

     W czasie przepraw między punktami wycieczki młodzież umilała nam czas rozmowami, a nawet występami wokalnymi. Pozytywnych nastrojów nie brakowało. 👌👍😎

     Ewelina Zajkowska

   • Dzielimy się...
    • Dzielimy się...

    • W piątek, 5 listopada 2021r., przedstawicielki SU, Wiktoria i Ada, oficjalnie przekazały zebraną w naszej szkole żywność w ramach "Światowego Dnia Żywności" dla Stowarzyszenia MONAR Schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT w Ełku.

     Nie obyło się bez wzruszenia i łez, zwłaszcza, że otrzymaliśmy podziękowanie w formie wiersza "Spacer i Ełk" autorstwa pana Andrzeja. Dziękujemy za możliwość dzielenie się z innymi❤❤

     M. Włodarczyk

   • Promujemy naszych uczniów!
    • Promujemy naszych uczniów!

    • W "Martyrii" nr 11/2021, miesięczniku Diecezji Ełckiej, ukazał się kolejny artykuł promujący naszych uczniów, którzy tworzą firmę "EcoManus". “Eco Manus” to firma założona wiosną br. przez pięcioro uczniów Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Ra­taja w Ełku, w ramach pro­jektu współfinansowanego z programu Interreg VA Li­twa-Polska “Biznes może być prosty”, realizowanego przez Stowarzyszenie Euro­region Niemen.

     Dzięki tej inicjatywie młodzież zdo­bywa wiedzę i umiejętności z zakresu przedsiębiorczo­ści - jest prowadzona przez wszystkie etapy tworzenia biznesu i produktów aż do prezentacji produktów dla klientów oraz sprzedaży. [...]

     Zgodnie z ideą międzyna­rodowego projektu, produkty młodzieżowych firm mają być wykonane z niezagospoda­rowanych, niepotrzebnych materiałów, z którymi nie wiadomo co zrobić i w kon­sekwencji zwykle trafiają na wysypisko. Młoda firma Eco Manus poradziła sobie z tym wyzwaniem wzorcowo - po­stanowiła produkować świece zero waste. Głównym mate­riałem do ich wykonania jest wosk pochodzący z ogarków świec.[...]

     Młodzież stworzyła swoje pierwsze grupy pro­duktowe - ozdobne oraz za­pachowe świece do użytku do­mowego. Wszystkie produkty są wykonywane ręcznie, zgod­nie z ideą zero waste, a każdy z nich stanowi unikalne dzieło. [...]

     Pierwsze prototypy świec powstawały w Zespole Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku. Założyciele Eco Ma­nus podjęli decyzję o prze­znaczeniu części dochodu ze sprzedaży swoich produktów na budowę przyszkolnego kwietnego ogrodu. Tak szla­chetnie połączyli wsparcie, które otrzymali od szkoły, ze wsparciem, które przekazują drugiej stronie, ucząc się tym samym w praktyce czym jest CSR, czyli społeczna odpowie­dzialność biznesu. [...]

     Członkowie firmy Eco- Manus od wielu tygodni bardzo ciężko pracują, aby osiągnąć sukces. Ich wy­siłki na nic by się jednak zdały, gdyby nie wsparcie zwolenników młodzieżowej przedsiębiorczości, którym nie jest obojętny los naszej planety.

     Alicja Tracichleb-Salik, opiekun uczniow­skiej firmy Eco Manus

   • Każdy chce mieć dom
    • Każdy chce mieć dom

    • W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem „Uwolnij psa” z Olecka w październiku br. odbyło się spotkanie młodzieży  przedstawicielkami,  p. Joanna Mackiewicz i p. Pauliną Ciszewską oraz sympatyczną suczką Frytką.

     Stowarzyszenie zajmuje się adopcjami psów, współpracując  ze schroniskiem Sonieczkowo. Psom „wyciągniętym” ze schroniska  panie znajdują domy tymczasowe i stałe, pośredniczą w adopcjach na terenie całej Polski.

     Podczas zajęć Panie uświadomiły jak ważna jest sterylizacja zwierząt a tym samym zapobieganie bezdomności psów. Wyjaśniły i pokazały  jak działa  chip identyfikujący psa. Gwiazdą spotkania  była Frytka dzięki której zobaczyliśmy w praktyce naukę podstawowych komend,  jak   prawidłowo  podchodzić i witać z obcym psem,  rozpoznać zachowania wskazujące na możliwy atak psa.

     Internat ZS nr 6 w Ełku wsparł działalność stowarzyszenia  przekazując  kołdry, pościel, ręczniki i karmę dla psów.

                                                                                                             Ewa Strzelecka

   • Kalendarz świąt nietypowych
    • Kalendarz świąt nietypowych

    • 27 października 2021r. odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia pozalekcyjne w ramach innowacji pedagogicznej „Kalendarz świąt nietypowych”. W październiku obchodzimy światowy dzień chleba, makaronu i jaj. Zobaczcie sami jakie smakołyki wykonali uczestnicy zajęć.

                                                                                         M. Włodarczyk

   • Przerwa na kawę...
    • Przerwa na kawę...

    • Dzisiaj na długiej przerwie, w sali restauracyjnej naszej szkoły, można było zakupić kawę i ciastka - wykonane przez klasę 3Bc, pod opieką p. Anny Czyż i p. Doroty Kozłowskiej. Zebrane środki przeznaczone zostaną na cel charytatywny (ciastko 2zł, kawa 2zł).

     A. Czyż