• Erasmus plus „Z Ełku do Italii”

• Opis staży zagranicznych młodzieży "Z Ełku do Italii"

Opis projektu ZS6 Ełk 2016

W czasie wakacji grupa uczniów i nauczycieli wyjechała do Włoch na dwutygodniowe staże zawodowe. Uczniowie mieli okazję pracować w renomowanych restauracjach i hotelach na terenie miasta Spoleto w prowincji Perugia. Codziennie kształcili się pod okiem najlepszych szefów kuchni i uczyli się gotować od wykwalifikowanych pracowników w branży gastronomicznej. Hotelarze mieli okazję poznać bazę hotelową i warunki zakwaterowania w obiektach cztero- i pięciogwiazdkowych. Do ich obowiązków należała między innymi obsługa gości hotelowych na recepcji, przygotowanie bufetów śniadaniowych czy też housekeeping. Dwa tygodnie pobytu we Włoszech pozwoliło uczniom podnieść ich kwalifikacje zawodowe i wpłynęło pozytywnie na zaspokojenie podstawowych potrzeb naszej instytucji: praktycznej nauki zawodu, a także języka obcego zawodowego, na jak najwyższym poziomie, dającym uczniom satysfakcję osobistą i umożliwiającym absolwentom zdobycie pracy odpowiedniej do ich oczekiwań i potrzeb. Staże pozwoliły uczestnikom poszerzyć wiedzę i doświadczenie w świadczeniu usług gastronomicznych i turystyczno-hotelarskich w kraju południa Europy – bardzo atrakcyjnym dla turystów ze względu na klimat, kuchnię i swoją specyfikę obyczajowo – kulturową. Stażyści poprawili też znajomości języków obcych, szczególnie w zakresie słownictwa zawodowego. Staż stał się dla nich świetną szkołą samodzielności, przyczynił się do poprawy ich poczucia własnej wartości, wzmocnił pewność siebie, przyczynił się do rozwoju osobistego, a praca za granicą, często w wielonarodowym zespole, pozwoliła im poznać i zrozumieć wartość różnorodności kulturowej Europy. Uczniowie zdobyli dokumenty Europass Mobilność, otrzymali zaświadczenia ukończenia kursów językowych i certyfikaty odbycia stażu. Ponadto udział w programie Erasmus Plus umożliwił wszystkim uczestnikom poszerzenie umiejętności korzystania z technologii informacyjnych i komunikacyjnych, zwiększył ich szanse na rynku pracy – krajowym i europejskim, podniósł aspiracje zawodowe i osobiste oraz zwiększył motywację do kontynuowania nauki. Oczywiście poza pracą był czas na odpoczynek i podziwianie piękna Włoch. W ramach projektu uczniowie zwiedzali Rzym i Watykan, co było dla nich niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem. Odwiedzili Bazylikę Św. Piotra i mieli okazję zobaczyć grób Jana Pawła II. Ponadto wybrali się wraz z opiekunami do Asyżu, by pochodzić malowniczymi i urokliwymi uliczkami tego miasta. Włochy zachwycały swoją architekturą tak różną od polskiej. Włosi przyjęli wszystkich bardzo serdecznie i miło. Byli dla naszych uczniów bardzo serdeczni i opiekuńczy. Udało się nam nawet pojechać na jeden dzień nad morze, by w promieniach słońca i przy szumie fal odpocząć po ciężkiej pracy. Wszyscy przywieźli do domu niezapomniane wspomnienia, wiele cudownych zdjęć i przekonanie, że był to najlepiej wykorzystany wakacyjny czas. Uczniowie zgodnie orzekli, że udział w stażach za granicą jest najlepszą okazją do praktycznej nauki zawodu i jeżeli tylko nadarzy się kolejna okazja do wzięcia udziału w programie Erasmus Plus to na pewno z niej skorzystają. Tak więc mamy nadzieję, że nasza pani koordynator Katarzyna Grzymkowska jeszcze raz spróbuje nam to zorganizować.