• 84. rocznica agresji Rosji na Polskę
        • 84. rocznica agresji Rosji na Polskę

        • Wczoraj odbyły sie w naszym mieście uroczystości przypominające o 84. rocznicy agresji Rosji na Polskę. Po zaatakowaniu Polski przez wojska niemieckie 1 września 1939 r. strona sowiecka utrzymywała przez następne dni pozory neutralności. Niemcy od trzeciego dnia wojny ponaglali Moskwę, ale Stalin zwlekał z podjęciem decyzji, czekając na to, jak zachowają się wobec niemieckiej agresji na Polskę Wielka Brytania i Francja. Przyglądał się również jak silny opór Niemcom stawia polskie wojsko. 17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Od godz. 3 do godz. 6 rano jej wojska przekroczyły na całej długości wschodnią granicę z Polską. Oficjalnie do wiadomości publicznej podano wiadomość : "Rząd sowiecki nie może pozostać obojętny na fakt, że zamieszkująca terytorium Polski pobratymcza ludność ukraińska i białoruska, pozostawiona własnemu losowi, stała się bezbronna.

          Wobec powyższych okoliczności Rząd Sowiecki polecił Naczelnemu Dowództwu Armii Czerwonej, aby nakazało wojskom przekroczyć granicę i wziąć pod swoją opiekę życie i mienie ludności Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi. Rząd sowiecki zamierza równocześnie podjąć wszelkie środki mające na celu wywikłanie narodu polskiego z nieszczęsnej wojny". Było to kolejne kłamstwo tej wojny. Agresja Rosji na Polskę stanowiła realizację drugiego punktu tajnego protokołu, który brzmiał następująco: "W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Informacja na temat wspomnianego tajnego protokołu nie dotarła do Polski, mimo że przywódcy alianccy dysponowali wiedzą na jego temat. Prof. Andrzej Garlicki pisał: "Pakt Ribbentrop-Mołotow nazywa się często IV rozbiorem Polski. Zaistniała sytuacja zadecydowała o tym, iż w nocy z 17 na 18 września prezydent Ignacy Mościcki wraz z rządem polskim i korpusem dyplomatycznym przekroczył granicę rumuńską, planując przedostanie się do Francji. Razem z nimi terytorium polskie opuścił Naczelny Wódz marszałek Edward Śmigły-Rydz. W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy na mocy decyzji podjętej 5 marca 1940 r. przez Biuro Polityczne WKP(b) zostali rozstrzelani. W wyniku dokonanego rozbioru Polski Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln.

          Monika Romanowska

      • Warsztaty kulinarne w Warszawie
        • Warsztaty kulinarne w Warszawie

        • We czwartek, 14 września 2023 r., Maria Solińska I Hubert Hyzopski (uczniowie klasy 3 Tżb) wraz z Anną Korzeń wzięli udział w warsztatach kulinarnych, które odbyły się w Instytucie Kulinarnym Transgourmet w Warszawie. Warsztaty były jedną z nagród w ogólnopolskim  konkursie „Bitwa na drobiowe smaki 2”, na którym Maria i Hubert wywalczyli trzecie miejsce.  W studio uczestnicy pod czujnym okiem eksperta kulinarnego Bartosza Petera przyrządzili pięć potraw:

          - tatar z tuńczyka z piklowaną cebulką i kremem kawiorowym

          - krem z pasternaku i gruszki z oliwą z chorizo

          - smażony  filet z dorady z tapnad oliwkowym i majonezem bazyliowym

          - grillowany t bon stek z frytkami z batata i sałatką cezar

          - chrupiący ptyś z kremem patissiere  i macedonią  z truskawek

          Nabytą wiedzę i umiejętności uczniowie wykorzystają w szkole i na kolejnych konkursach.

          Anna Korzeń

      • Spotkanie z rodzicami
        • Spotkanie z rodzicami

        • W najbliższy czwartek - 14 IX 2023 r. - serdecznie zapraszamy rodziców do szkoły na wywiadówkę:

          - o 16.10 w szkolnej sali gimnastycznej spotkanie z rodzicami uczniów klas 1 z kadrą zarządzającą, specjalistami i wychowawcami;

          - o 16.30 spotkanie rodziców wszystkich klas z wychowawcami w klasach;

          - szczegóły w holu szkoły w dniu spotkania;

          - ok. 17.15 spotkanie delegatów klasowych rad rodziców w sali 04. 

      • Konkurs Pięknego Czytania
        • Konkurs Pięknego Czytania

        • W sobotę, 9 września uczniowie naszej szkoły: Michał Dobrzycki (VTH), Karolina Kowalewska (VTH), Maria Kalinowska (IIITŻb), Natalia Plago (IIIBC), Wiktoria Sypytkowska (IIIBC), Natalia Waszkiewicz (IVTHA) pod opieką p. Aleksandry Kurczewskiej wzięli udział w Konkursie Pięknego Czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ełku w ramach Narodowego Czytania. Natalia Waszkiewicz zajęła III miejsce. Ogromne brawa! Po ogłoszeniu wyników uczniowie gościli na wernisażu prac pt. „Kobieta we mnie”. 

          Aleksandra Kurczewska

      • Komfort w szkole
        • Komfort w szkole

        • Dzięki udziałowi w programie Szkolne Budżety Partycypacyjne społeczność szkolna wzbogaciła się w 13 puf. Będą one rozłożone we wszystkich budynkach szkoły. Zachęcamy do wypróbowania.

          Klasa 2 Ha

      • Nowy rok szkolny w ZS6
        • Nowy rok szkolny w ZS6

        • W poniedziałek, 4 września 2023r., w Zespole Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku odbyła się powiatowa inauguracja roku szkolnego 2023/2024. W uroczystości wzięły udział władze powiatu ełckiego, na czele ze starostą ełckim Markiem Chojnowskim oraz dyrektorzy placówek oświatowych i szkół ponadpodstawowych powiatu ełckiego. Po części oficjalnej goście mieli okazję wysłuchać występu muzycznego uczniów szkoły.

          Mieliśmy zaszczyt powitać szanownych - władze powiatu ełckiego i dyrektorów ełckich szkół ponadpodstawowych. Witaliśmy po wakacjach wypoczętych uczniów, grono pedagogiczne, wszystkich pracowników szkoły oraz rodziców.  Szczególnie ciepło i serdecznie powitaliśmy Uczniowie klas I, którzy dopiero rozpoczynają naukę w murach naszej szkoły: 

          Bardzo się cieszymy, że wybraliście tę placówkę. Mamy nadzieję, że nauka w naszej szkole będzie owocna i przyjemna. Oby była nie tylko ciężką pracą, ale też przyjemnością, zabawą i miejscem realizowania pasji oraz rozwijania Waszych zainteresowań.

          Podczas uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły - Sylwester Chyliński, który powitał zaproszonych gości, grono pedagogiczne i wszystkich zebranych uczniów.

          Głos zabrał również starosta ełcki - Marek Chojnowski:

          Szkoły ponadpodstawowe w naszym powiecie są gotowe na wyzwania, które stawia przed nimi współczesna edukacja. Nowoczesne szkolnictwo jest jednym z priorytetów powiatu ełckiego. Szczególnie ważny jest dla nas rozwój szkolnictwa zawodowego, a coraz doskonalsze pracownie do nauczania przedmiotów zawodowych już teraz są powodem do dumy  podkreślił podczas swojego wystąpienia Marek Chojnowski, starosta ełcki.

          W drugiej części spotkania mogliśmy wysłuchać wokalnie uzdolnionej młodzieży, która pod czujnym okiem swojego mentora p. Dawida Kowalewskiego przygotowała prezent muzyczny.

          Być może niektórzy uczniowie byli zbyt rozemocjonowani, by zwrócić uwagę na dekoracje, która nie była przypadkowa. Aranzacja złożona z roweru i hulajnogi - zwłaszcza rower - nawiązuje do mijającego lata, ale też do ogólnopolskiej inicjatywy Aktywne Miasta w którą zaangażowała się grupa nauczycieli, uczniów i sympatyków kręcąc kilometry dla Ełku i w klasyfikacji ogólnej zajęliśmy w naszym mieście III miejsce . Zachęcamy Was również drodzy uczniowie do tej aktywności. II element różnorodne barwy jesieni, pory roku która nas wycisza, uspokaja, wprowadza w swoisty rytm pracy i nauki. Natomiast III element to wszędobylskie motyle w naszej dekoracji. Pragniemy, żebyście za kilka lat wyjątkowi i niepowtarzalni jak te motyle, świadomi swojej wartości, wyposażeni w całe bogactwo talentów i umiejętności wyfrunęli za kilka lat z naszej szkoły z poczuciem, że dacie sobie rade na kolejnych etapach waszego życia. POWODZENIA. 

          Julita Malewska

           

      • Matura poprawka sierpień 2023
        • Matura poprawka sierpień 2023

        • Maturzyści, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej oraz jednego dodatkowego, a nie zdali tylko jednego egzaminu z przedmiotu obowiązkowego w części ustnej lub pisemnej na poziomie podstawowym, mają prawo przystąpienia do egzaminu w terminie poprawkowym:

          • część pisemna — 22 sierpnia 2023 r. (wtorek, godz. 9:00)
          • część ustna — 21 sierpnia 2023 r. (zgodnie z harmonogramem ustalonym przez dyrektora szkoły)
      • Stypendia pomostowe dla zdolnych maturzystów
        • Stypendia pomostowe dla zdolnych maturzystów

        • a ambitnych i zdolnych maturzystów, pochodzących z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy rozpoczną w tym roku akademickim studia dzienne, czekają roczne stypendia w wysokości 7 000 zł, wypłacane w miesięcznych ratach od października do lipca w roku akademickim 2023/2024. Można się o nie ubiegać przystępując do XXII edycji Programu Stypendiów Pomostowych, w którym od początku aktywnie uczestniczy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

          „Stypendia Pomostowe" to rozbudowany program stypendialny, którego celem jest ułatwieniemłodym ludziom podjęcia studiów i wsparcie podczas dalszej edukacji akademickiej. 0 stypendiamogą ubiegać się maturzyści ze wsi i małych miejscowości, osiągający dobre wyniki w naucei pochodzący z niezamożnych rodzin, którzy rozpoczną I rok studiów dziennych w uczelniachpublicznych (z wyłączeniem kierunków mundurowych) oraz spełniający łącznie poniższe kryteria:

          • są obywatelami polskimi lub posiadają Kartę Polaka,
          • są dziećmi byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, którzy byli zatrudnieni w tych gospodarstwach na podstawie umowy o pracę w okresie co najmniej 2 lat,
          • mieszkają na terenach wiejskich lub w miastach do 20 tys. mieszkańców (okres potwierdzonego zameldowania nie może być krótszy niż 2 lata od daty ogłoszenia Programu na stronie www.stypendia-pomostowe.pl),
          • pochodzą z rodzin, w których dochód w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się nie jest wyższy niż 2 443 zł brutto wyliczony z czerwca 2023 r. Jeśli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, do dochodu nie wlicza się świadczeń otrzymywanych w związku z tą niepełnosprawnością,
          • osiągnęli na egzaminie maturalnym liczbę punktów nie niższą niż 100 (algorytm obliczenia liczby punktów zamieszczony jest w załączniku do Regulaminu). Osoba ubiegająca się o stypendium oblicza samodzielnie liczbę punktów.

          Realizatorem programu jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości.

          Rekrutacja do programu przebiegać będzie on-line na stronie Fundacji: www.stypendia-pomostowe.pl.

          Aplikacja internetowa do składania wniosków aktywna będzie w terminie od 7 lipca do 18 sierpnia 2023 r., do godziny 16.00. Regulamin przyznawania i przekazywania stypendiów pomostowych dla studentów w roku akademickim 2023/2024 segment IA dostępny jest na stronie Fundacji Edukacji Przedsiębiorczości oraz na stronie: www.stypendia-pomostowe.pl.

          Wydrukowany z systemu wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami należy dostarczyć do Oddziału Terenowego K0WR (najbliższego względem miejsca zamieszkania), w nieprzekraczalnym terminie do 28 sierpnia 2023 r.

          Więcej informacji o programie na stronie: www.stypendia-pomostowe.pl lub pod numeramitelefonów: 22 531 16 43, 22 635 10 00

      • Wyniki matury 2023
        • Wyniki matury 2023

        • W piątek, 7 lipca 2023r., o godzinie 8:30 tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminów maturalnych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE), wyniki matury 2023 zostały udostępnione na indywidualnych kontach uczniów w Zintegrowanym Systemie Usług Edukacyjnych (ZIU). 

          Kiedy egzaminy poprawkowe?

          Maturzyści, którzy nie zdali któregoś z egzaminów, mogą podejść do matury poprawkowej. Mają siedem dni od momentu ogłoszenia wyników na zgłoszenie wniosku o chęci przystąpienia do matury poprawkowej. Odbędzie się ona 22 sierpnia 2023 roku o godz. 9:00 (taka sama data dla wszystkich przedmiotów pisemnych).

          Aby przystąpić do egzaminu poprawkowego należy złożyć w sekretariacie szkoły wniosek - załącznik nr 7 - Oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym.

          Wypełnij ten formularz, jeżeli w maju 2023 r. nie zdałeś(-łaś) egzaminu maturalnego tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego ALBO w części ustnej, ALBO w części pisemnej.

          Formularz WYPEŁNIJ DRUKOWANYMI LITERAMI i  złóż w sekretariacie szkoły najpóźniej do 14 lipca 2023 r. Podpisany formularz może zostać przekazany drogą elektroniczną (w formie skanu załączonego do e-maila), faksem albo złożony osobiście w siedzibie szkoły/OKE.

          As

      • Kręciliśmy dla Ełku
        • Kręciliśmy dla Ełku

        • To już trzeci raz, kiedy wzięliśmy udział w rywalizacji o "Puchar Rowerowej Stolicy Polski". Zdobyliśmy 133 punkty, dzięki czemu zajęliśmy 3 miejsce, wśród drużyn kręcących dla Ełku. 

          W konkursie uczestniczyły 62 miasta. W Ełku ponad 600 osób, łącznie 35 grup wzięło udział w zabawie. Miasto zajęło 17 miejsce w klasyfikacji generalnej, zaś Zespół Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku wskoczył na zasłużone 3 miejsce na pudle, co jest dla nas wielką dumą. Godziny spędzone na rowerze, setki wyjeżdżonych kilometrów, świetna zabawa oraz wspólna integracja pozwoliły uzyskać bilans jak najbardziej dodatni :

           3 miejsce na podium wśród 35 grup jeżdżących dla Ełku, 

           8276,75 pokonanych kilometrów,

           133 punkty zebrane dla Ełku 

           Powiększenie naszej społeczności do 40 zakręconych rowerowo osób 

          To już 3 raz kiedy bierzemy udział w tym wspaniałym wydarzeniu. Dziękujemy nauczycielom, przyjacielem oraz uczniom za zaangażowanie jakie włożyliście w ten wspólny sukces!  

          Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.

          Ewelina Zajkowska

           

      • Wakacyjny Mistrz Dyktand
        • Wakacyjny Mistrz Dyktand

        • W imieniu portali edukacyjnych Dyktanda.pl i https://zday.pl/, mamy przyjemność zaprosić uczniów i nie tylko :) do wzięcia udziału w naszym wakacyjnym konkursie “Wakacyjny Mistrz Dyktand”.

          Na dysku Google udostępniamy grafiki do dowolnego wykorzystania przy tej publikacji:

          https://drive.google.com/drive/folders/1Ota7uFvn6Ioys4fHlMMtNojNrgZYvunp?usp=sharing

          Rywalizacja skupia się na rozwiązywaniu dowolnych dyktand z naszego serwisu. Za każde ukończone dyktando, uczestnik otrzymuje punkty, które są obliczane na podstawie liczby prawidłowych odpowiedzi oraz czasu potrzebnego na rozwiązanie całego dyktanda. Zdobycze punktowe sumują się w tabeli danej kategorii wiekowej.

          Uczestnik, który uzbiera największą liczbę punktów we wszystkich kategoriach wiekowych, zostaje zwycięzcą konkursu. Jako nagrodę otrzyma dron Syma X26.

           Nie przegap naszego konkursu i szansy na rywalizację z innymi o drona!

          Początek konkursu to 26.06.2023, a koniec to 03.09.2023.

          Informacje o konkursie możesz znaleźć na: https://www.dyktanda.pl/lista-konkursow

          Serdecznie pozdrawiamy,
          Zespół Dyktanda.pl

      • Ukończyli szkołę
        • Ukończyli szkołę

        • Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2022/2023 odbyło się pożegnanie absolwentów klas trzecich Branżowej Szkoły I Stopnia nr 3.

      • Nagrodzeni za zbieranie baterii
        • Nagrodzeni za zbieranie baterii

        • Zespół Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku w gronie laureatów XI edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla szkół „Zbieraj Baterie i Telefony”. W rywalizacji wzięło udział 1353 placówek z całej Polski! W tym roku padł rekord - zebrano aż 166 ton zużytych baterii oraz prawie dwie tony zużytych telefonów!

          W szkole i internacie od 12.2022 r. do 06.2023 r. zebraliśmy 531 kg zużytych baterii i 13 kg telefonów. Zespół Szkół nr 6 w Ełku został nagrodzony w dwóch kategoriach. Otrzymał wyróżnienie specjalne za zebranie największej ilości baterii i akumulatorów wśród dużych szkół oraz bon o wartości 200 zł. W nagrodę za zebranie zużytych telefonów - bon o wartości 100 zł. Za bony zostaną zakupione nagrody, które będzie można wygrać w konkursach ekologicznych. 


          Koordynatorki działań ekologicznych
          Alicja Tracichleb-Salik
          Renata Harasimik

      • Wizyta w Republice Ściborskiej
        • Wizyta w Republice Ściborskiej

        • W poniedziałek, 19.06.2023, trzydzieścioro uczniów ZS6 w Ełku wraz z opiekunami Iwoną Siemieniewicz I Renatą Harasimik wzięło udział w  wizycie studyjnej do Republiki Ściborskiej. Była to nagroda otrzymana w konkursie na Ambasadora Ekonomii Społecznej.

          Podczas wyjazdu zaprezentowana została osada, muzea i idee związane z uprawą i zbiorem ziół. Zwiedziliśmy ogrody ziołowe i ekologiczną pasiekę pszczół oraz muzeum rodzinne. Przygotowaliśmy własną herbatkę ziołową, która degustowaliśmy z bułeczkami przy ognisku. Próbowaliśmy zupy z pokrzyw i własnoręcznie pieczonych nad ogniskiem podpłomyków.

          Iwona Siemieniewicz

      • Rywalizacja na wodzie
        • Rywalizacja na wodzie

        • Malownicze położenie naszego miasta tuż nad wodą sprzyja realizowaniu różnych projektów, w tym rywalizacji na szczeblu powiatu wykorzystując naturalne walory krajoznawcze, a konkretnie Jezioro Ełckie, na którym odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym Mistrzostwa Szkół Ponadpodstawowych  Powiatu Ełckiego, tym razem w sportach wodnych.

          Nasze Orły startowały w dwóch konkurencjach: w wyścigu w kajakach drużyny dwuosobowe w kat. dziewcząt 1000m (Lena Odolecka i Katarzyna Stachurzewska) oraz chłopców 1500m (Gracjan Chojnowski i Aleksy Mróz) i jednoosobowe w wyścigach desek Sup w kat. dziewcząt 500m (Maja Niedźwiecka) i chłopców 1000m (Paweł Jabłoński). Dziewczęta zespołowo zajęły III miejsce, a chłopcy najbardziej nielubiane przez zawodników tuż obok pudła IV miejsce. Niemniej jesteśmy bardzo dumni z naszej reprezentacji, którą stanowili w całości uczniowie klas pierwszych. Młodzież przeciera szlaki. Gratulujemy podjęcia decyzji, odwagi i startu. Nowe cenne doświadczenie już za Wami. Teraz będzie tylko lepiej!

          Julita Malewska

      • ​​​​​​​ Podsumowania II semestru w Internacie ZS nr 6 w Ełku
        • ​​​​​​​ Podsumowania II semestru w Internacie ZS nr 6 w Ełku

        • Tradycyjnie, jak co roku w czerwcu odbyło się „Podsumowania II semestru”. 12.06.2023 r. Zarząd Samorządu Internatu wspólnie z gronem pedagogicznym nagrodził upominkami i dyplomami wychowanków, którzy w II semestrze roku szkolnego 2022/2023 rzetelnie pracowałi na swoje wysokie średnie w konkursach: „The Beściaki”, sumiennie przykładałi się do poprawy estetyki internatu w konkursie na najczystszy i najestetyczniejszy pokój mieszkalny, brałi udział w różnego rodzaju konkursach m.in. fotograficznych: „Moja pasja moje życie”, „Martwa natura”, „Moje dorastanie”, „Ja i moja mama w obiektywie”, konkursach wiedzy np. o Macieju Rataju, o regionie pt. Ełk tu wracam”, „Aktywny, bezpieczny i zdrowy styl życia”, konkursach manualnych na ozdobę wielkanocną, stroików wielkanocnych, Upcycling w domu i ogrodzie, plastyczno - graficznym „Herb grupy II dziewcząt”. Puchary i dyplomy powędrowały do laureatów trzech rozegranych turniej: piłki siatkowej, szachowym i warcabowym. Tego dnia również zostali nagrodzeni laureaci X edycji całorocznego konkursu "Jestem EKO", były również podziękowania dla wychowanków, którzy wzorowo pracowali w samorządzie internatu i sekcjach. Na koniec spotkania wszyscy zasiedliśmy do biesiadowania przy pieczonych kiełbaskach z grilla.

          Wychowankom i wychowawcom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do internatu i szkoły.

          Alicja Kaczyńska

      • Nagroda dla przedsiębiorczych
        • Nagroda dla przedsiębiorczych

        • Zespół Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku otrzymał nagrodę dla jednej z najaktywniejszych szkół w Polsce. Nagrodę odebrali: p. Sylwester Chyliński, dyrektor szkoły i p. Iwona Siemieniewicz, wieloletnia kordynatorka działań związanych z Dniem Przedsiębiorczości w placówce. 

          Komitet Honorowy „Dnia przedsiębiorczości” wyłonił laureatów „Dnia przedsiębiorczości” 2023 – najaktywniejsze szkoły, firmy i instytucje, najaktywniejszego szkolnego koordynatora oraz zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu  "Mój dzień przedsiębiorczości".
          W 20. edycji „Dnia przedsiębiorczości” uczestniczyło 18 943 uczniów i uczennic z 270 szkół w Polsce oraz przedstawiciele 9200 firm i instytucji.

          Od początku istnienia programu (początkowo jako jedyna szkoła ełcka) bierzemy udział w Dniu Przedsiębiorczości, gdzie młodzież naszej szkoły weryfikuje swoje wyobrażenia o zawodzie w wybranych przez siebie firmach i instytucjach. Pięciokrotnie już uzyskaliśmy tytuł najbardziej aktywnej szkoły w Dniu Przedsiębiorczości w roku 2004, 2014, 2019, 2022 i 2023  i pięciokrotnie byliśmy zaproszeni na Galę Przedsiębiorczości w Warszawie. 

          Iwona Siemieniewicz

      • W atelier cukiernika
        • W atelier cukiernika

        • Klasa 1 Bc wraz z nauczycielem zawodu p. Elżbietą Steckiewicz, miała możliwość spotkać się z p. Angeliką w jej pracowni cukierniczych wyrobów artystycznych. Młodzież zachwyciła się i zainspirowała wyrobami z mas cukierniczych, dekoracjami pierników, wyrobami na bazie ciast musowych. Uczniowie zapoznali się z wyposażeniem pracowni, próbowali też wyrobów pracowni. Pani  Angelika udzieliła cennych rad i „zaraziła” pasją do monoporcji.

          Elżbieta Steckiewicz

      • „Jak nie czytam jak czytam”
        • „Jak nie czytam jak czytam”

        • Dnia 7 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam jak czytam”. Główny cel to pozytywny wizerunek czytania, okazja do poczytania w gronie kolegów i koleżanek, a także w niecodziennych, bardziej rozrywkowych okolicznościach.

          W tym dniu to uczniowie decydują co chcą czytać i w jaki sposób. To święto książki dla wszystkich i w rożnych odsłonach. Akcja zintegrowała zwłaszcza czytelników klas pierwszych. Udział wzięło   145 uczniów.          Jej organizatorzy to biblioteka szkolna, wychowawcy i nauczyciele, którzy popierają ideę czytania. To również przypomnienie, że czytanie dla przyjemności to ciekawa forma na spędzenie wolnego czasu. Cieszymy się ze wspólnego czasu z książką.

          Janina Dargacz

      • Misja koty – opieka nad bezdomnymi
        • Misja koty – opieka nad bezdomnymi

        • Koty - spotkać można wszędzie: na ulicach, na śmietnikach i w piwnicach. Bezdomność kotów oznacza samotność, odrzucenie, brak pożywienia i opieki. Na bezdomnego kota na każdym kroku czai się niebezpieczeństwo, choroby, śmierć. W większości przypadków bezdomność tych zwierząt nie jest ich wyborem, a kaprysem ludzkim, nieprzemyślaną decyzją. Co zrobić z bezdomnymi kotami? Jak pomóc im w znalezieniu bezpiecznego schronienia? Te i inne pytania rozwiała pani Ewa Dąbrowska ze Stowarzyszenia Ambasada Braci Mniejszych podczas spotkania z wychowankami internatu, które zorganizował pan Radosław Krom.
          Głównym celem spotkania było podniesienie świadomości młodzieży na temat humanitarnego traktowania zwierząt, ich praw, potrzeb, edukowania na rzecz konieczności ograniczania ich rosnącej bezdomności. Co możemy zrobić dla świata? Pomóc bezdomnym kotom!

          Alicja Kaczyńska,

          fot. Radosław Krom